GLightbox (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (58 entries)

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: None
pt: Nenhum

en: Default
pt: Padrão

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Options
pt: Opções

en: Off
pt: Desligado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Gallery
pt: Galeria

en: Media
pt: Mídia

en: Current
pt: Atual

en: Configuration
pt: Configurações

en: Close
pt: Fechar

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Fixed
pt: Fixo

en: Caption
pt: Legenda

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Style
pt: Estilo

en: Automatic
pt: Automático

en: Title text
pt: Texto do título

en: Initial height
pt: Altura inicial

en: Initial width
pt: Largura inicial

en: About
pt: Sobre

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Next »
pt: Próximo »

en: Per page gallery
pt: Galeria por página

en: Per post gallery
pt: Galeria por post

en: No gallery
pt: Sem galeria

en: Slideshow settings
pt: Configurações do slideshow

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Transition speed
pt: Velocidade da transição

en: Scrollbars
pt: Barras de rolagem

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Example 1
pt: Exemplo 1

en: Example 2
pt: Exemplo 2

en: Example 3
pt: Exemplo 3

en: Example 4
pt: Exemplo 4

en: Example 5
pt: Exemplo 5

en: Custom Settings
pt: Configurações Personalizadas

en: Transition type
pt: Tipo de transição

en: Elastic
pt: Elástico

en: The transition type.
pt: O tipo de transição.

en: Production (Minified)
pt: Produção (Minificado)

en: Development (Uncompressed Code)
pt: Desenvolvimento (Código Descomprimido)

en: {current} of {total}
pt: {current} de {total}

en: « Prev
pt: « Anterior

en: Slideshow speed
pt: Velocidade do slideshow

en: Start slideshow
pt: Iniciar slideshow

en: Stop slideshow
pt: Parar slideshow

en: Styles and options
pt: Estilos e opções

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Stockholm Syndrome
pt: Síndrome de Estocolmo

en: Configure Image Styles
pt: Configurar Estilos de Imagens
