GLightbox (1.0.18) - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: None
it: Nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Options
it: Opzioni

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Configuration
it: Configurazione

en: Loop
it: Iterazione

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Controls
it: Controlli

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Content title
it: Titolo del contenuto

en: width
it: larghezza

en: Video width
it: Larghezza del video

en: Automatic
it: Automatico

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Custom caption
it: Didascalia personalizzata

en: About
it: Informazioni

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Image style
it: Stile immagine

en: Production (Minified)
it: Produzione (minificato)

en: Development (Uncompressed Code)
it: Sviluppo (codice non compresso)

en: Overlay close
it: Chiusura overlay

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Hide (do not display image)
it: Nascosta (non mostrare l'immagine)

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Content image style: @style
it: Stile immagine contenuto: @style

en: Content image style: Hide
it: Stile immagine contenuto: nascosta

en: Content image style: Original image
it: Stile immagine contenuto: immagine originale

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: No special style.
it: Nessuno stile particolare.

en: Content image style of first image: @style
it: Stile delle immagini del contenuto per la prima immagine: @style

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini

en: Configure Responsive Image Styles
it: Configurazione stili immagine responsive
