GLightbox Media Video (1.0.0-alpha3) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: yes
it: sì

en: None
it: Nessuno

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Caption
it: Didascalia

en: Content title
it: Titolo del contenuto

en: Automatic
it: Automatico

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Custom caption
it: Didascalia personalizzata

en: pixels
it: pixel

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini
