Global Gateway (8.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: disabled
fr: désactivé

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Field
fr: Champ

en: View
fr: Voir

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Configure
fr: Configurer

en: Address
fr: Adresse

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Languages
fr: Langues

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Regions
fr: Régions

en: The default value for this field, used when creating new content.
fr: La valeur par défaut de ce champ, utilisée lors de la création de nouveau contenu.

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Detection and selection
fr: Détection et sélection

en: Available countries
fr: Pays disponibles

en: Region code
fr: Code région

en: Address field settings
fr: Paramètres du champ Address

en: Used fields
fr: Champs utilisés

en: Language override
fr: Surcharge linguistique

en: An entity field containing a postal address
fr: Un champ d'entité contenant une adresse postale

en: An entity field containing a country
fr: Un champ d'entité contenant un pays
