Global Gateway (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (31 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Overview
id: Sekilas

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Field
id: Bidang

en: View
id: Lihat

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Address
id: Alamat

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Session
id: Sesi

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: The default value for this field, used when creating new content.
id: Nilai bawaan dari isian ini, digunakan saat membuat konten baru.

en: Detection method
id: Metode pendeteksian

en: Detection and selection
id: Deteksi dan pemilihan

en: Available countries
id: Negara yang tersedia
