Global Gateway (8.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: disabled
pt: inativo

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Enabled
pt: Ativado

en: Overview
pt: Vista global

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Field
pt: Campo

en: View
pt: Mostrar

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Mostrar

en: Configure
pt: Configurar

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Languages
pt: Idiomas

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Session
pt: Sessão

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Language code
pt: Código de idioma

en: The default value for this field, used when creating new content.
pt: O valor predefinido para este campo, a usar quando se criarem novos conteúdos.

en: Detection method
pt: Método de deteção

en: Detection and selection
pt: Deteção e seleção
