GovCMS8 (8.x-1.0-alpha8) - en to hi translation catalogue (64 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Content
hi: सामग्री

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Categories
hi: वर्ग

en: File
hi: फ़ाइल

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Image
hi: चित्र

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Summary
hi: सारांश

en: View
hi: देखें

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Created
hi: निर्मित

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Desc
hi: अवरोही

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Square
hi: वर्ग

en: Last
hi: अंतिम

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: File Upload
hi: फाइल अपलोड

en: First
hi: पहला

en: Info
hi: जानकारी

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Apply
hi: लागू करें

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Fallback date format
hi: निवर्तन दिनांक के स्वरूप

en: Default long date
hi: डिफ़ॉल्ट लंबे तारीख

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
hi: एल, एफ जे, वाई - एच :i

en: Default medium date
hi: डिफ़ॉल्ट मध्यम तारीख

en: Default short date
hi: डिफ़ॉल्ट छोटा दिनांक
