GovCMS8 (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Read more
ja: 続きを読む

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: File
ja: ファイル

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Layout
ja: レイアウト

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Created
ja: 作成

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Heading
ja: 見出し1

en: Items
ja: アイテム

en: Nodes
ja: ノード

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Blog
ja: ブログ

en: Square
ja: 正方形

en: Last
ja: 最後

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: First
ja: 最初

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Apply
ja: 適用

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: Landscape
ja: 風景

en: Embed
ja: エンベッド

en: Speed
ja: スピード

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Library
ja: ライブラリー

en: Full content
ja: 全文

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載
