GovCMS8 (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (117 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Content
uk: Вміст

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Read more
uk: Читати далі

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Categories
uk: Категорії

en: File
uk: Файл

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Place
uk: Місце

en: Image
uk: Зображення

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Summary
uk: Резюме

en: View
uk: Перегляд

en: Audio
uk: Звук

en: URL
uk: URL-адреса

en: Teaser
uk: Анонс

en: Event
uk: Подія

en: Layout
uk: Макет

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Created
uk: Створено

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Heading
uk: Заголовок

en: Items
uk: Елементи

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Desc
uk: Спад

en: Events
uk: Події

en: Blog
uk: Блоґ

en: Square
uk: Квадрат

en: Last
uk: Останній

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Attachments
uk: Вкладення

en: File Browser
uk: Оглядач файлів

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: First
uk: Перший

en: Info
uk: Інформація

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: News
uk: Новини

en: Embed code
uk: Код вставки

en: Apply
uk: Застосувати

en: s
uk: с

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Offset
uk: Зміщення

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: Speed
uk: Швидкість

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Close All
uk: Закрити все

en: Modifier
uk: Клавіша-модифікатор

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Modifiers
uk: Модифікатори

en: Library
uk: Бібліотека

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: More Information
uk: Більше відомостей

en: Video URL
uk: URL відео

en: Image position
uk: Позиція зображення

en: Asc
uk: Зрост

en: Panelizer
uk: Панелайзер

en: Master
uk: Головне

en: Image browser
uk: Оглядач зображень

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Transcript
uk: Транскрипція

en: Choose some options
uk: Оберіть деякі варіанти

en: Choose an option
uk: Оберіть варіант

en: No results match
uk: Збігів немає

en: Speech
uk: Промова

en: Editorial
uk: Редагування

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Install optional modules
uk: Встановити додаткові модулі

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
