GovCMS8 (8.x-1.6) - en to ru translation catalogue (138 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Content
ru: Содержимое

en: Item
ru: Элемент

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Read more
ru: Подробнее

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Categories
ru: Категории

en: File
ru: Файл

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Place
ru: Место

en: Image
ru: Изображение

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Summary
ru: Сводка

en: Open
ru: Открыть

en: Top
ru: Вверху

en: View
ru: Просмотр

en: Audio
ru: Аудио

en: Teaser
ru: Анонс

en: Event
ru: Событие

en: Layout
ru: Макет

en: Components
ru: Компоненты

en: Upload
ru: Закачать

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Created
ru: Создано

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Page
ru: Страница

en: Bottom
ru: Снизу

en: Off
ru: Выкл

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Heading
ru: Заголовок

en: Items
ru: Элементы

en: Nodes
ru: Материалы

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Desc
ru: По убыванию

en: Events
ru: Мероприятия

en: Repeat
ru: Повтор

en: Blog
ru: Блог

en: Square
ru: Квадратный

en: Last
ru: Последний

en: Anonymous
ru: Гость

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Attachments
ru: Вложения

en: File Browser
ru: Файловый браузер

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: in
ru: в

en: First
ru: Первый

en: Middle
ru: По центру

en: Info
ru: Инфо

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Orientation
ru: Ориентация

en: News
ru: Новости

en: No repeat
ru: Без повторений

en: Embed code
ru: Код вставки

en: Apply
ru: Применить

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Offset
ru: Пропустить

en: Featured
ru: Популярное

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Embed
ru: Вставить

en: Embed Code
ru: Код встраивания

en: Speed
ru: Скорость

en: Image Browser
ru: Просмотрщик изображений

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Full width
ru: На всю длину

en: Video file
ru: Видео файл

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Library
ru: Библиотека

en: Right Top
ru: Справа Вверху

en: Left Top
ru: Слева Вверху

en: Right Bottom
ru: Справа Внизу

en: Left Bottom
ru: Слева Внизу

en: Right Center
ru: Справа по центру

en: Left Center
ru: Слева по центру

en: Full content
ru: Полная версия

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: More Information
ru: Больше информации

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Image position
ru: Позиция изображения

en: Dark
ru: Темный

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Image browser
ru: Браузер изображений

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: mm
ru: мм

en: Transcript
ru: Расшифровка

en: Choose some options
ru: Выберите какие-нибудь варианты

en: Choose an option
ru: Выберите вариант

en: No results match
ru: Нет соответствий

en: Hero
ru: Кадр-герой

en: cm
ru: см

en: Repeat X
ru: Повторять по оси X

en: Repeat Y
ru: Повторять по оси Y

en: Center Top
ru: По-центру Сверху

en: Center Bottom
ru: Снизу По-центру

en: Editorial
ru: В редактировании

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: Enter a URL...
ru: Введите адрес URL...

en: Media Entity Embed
ru: Встраивание медиа-объекта

en: Drag files here to upload them
ru: Перетащите файлы сюда, чтобы загрузить их

en: Rich text
ru: Продвинутый текст

en: Remote video
ru: Внешнее видео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ru: Видео с YouTube или Vimeo.

en: Select image(s)
ru: Выбрать изображения

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ru: Восстановить из Черновика

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ru: Восстановить

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать
