GovCMS8 (8.x-1.8) - en to id translation catalogue (80 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Content
id: Konten

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Read more
id: Selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Search
id: Pencarian

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Event
id: Acara

en: Layout
id: Tata letak

en: Components
id: Komponen

en: Upload
id: Unggah

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Created
id: Dibuat

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Off
id: Matikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Heading
id: Judul

en: Items
id: Item

en: Nodes
id: Node

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Events
id: Acara

en: Repeat
id: Diulangi

en: Square
id: Kotak

en: Last
id: Terakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: File Upload
id: Unggah berkas

en: in
id: dalam

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Slow
id: Pelan

en: Fast
id: Cepat

en: Style
id: Gaya

en: News
id: Berita

en: Apply
id: Terapkan

en: Audio file
id: File Audio

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Embed
id: Lekatkan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Video file
id: File Video

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Library
id: Pustaka

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Video URL
id: URL video

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Choose some options
id: Tentukan beberapa pilihan

en: Choose an option
id: Tentukan pilihan

en: Fallback date format
id: Format tanggal fallback

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan
