GovNL (1.0.0-beta1) - en to ar translation catalogue (91 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Default
ar: الافتراضي

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Attachment
ar: المرفق

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Desc
ar: تنازلي

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: Role
ar: الدور

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Glossary
ar: القاموس

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Apply
ar: تطبيق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Global
ar: عالمي

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: - All -
ar: - الكل -

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
