GPX Track & Elevation (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Save
pt: Guardar

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: Distance
pt: Distância

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando listar categorias, aquelas que têm pesos leves (mais pequenos) serão listadas antes das que têm pesos mais pesados (maiores). Categorias com pesos iguais serão ordenadas por ordem alfabética.

en: General configuration
pt: Configuração geral
