Gradient Server (1.0.0-alpha10) - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: website
ja: Webサイト

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: logo
ja: ロゴ

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリー

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: search
ja: 検索

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: #
ja: No.

en: User
ja: ユーザー

en: Imported
ja: インポート済

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Items
ja: アイテム

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Table
ja: テーブル

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Original
ja: オリジナル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Teasers
ja: ティーザー

en: Feeds
ja: フィード

en: Sources
ja: ソース

en: Feed items
ja: フィードアイテム

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: More...
ja: 更に表示

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Created by
ja: 作成者

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: Post date
ja: 投稿日

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Source feed
ja: ソースフィード

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Content block
ja: コンテンツブロック
