Gradient Server (1.0.0-alpha10) - en to nl translation catalogue (119 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subscribe
nl: Abonneer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Categories
nl: Categorieën

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: search
nl: zoeken

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Layout
nl: Lay-out

en: name
nl: naam

en: User
nl: Gebruiker

en: Imported
nl: Geïmporteerd

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: sources
nl: bronnen

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Table
nl: Tabel

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Original
nl: Origineel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: source
nl: bron

en: Sources
nl: Bronnen

en: Feed items
nl: Feed-items

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Source type
nl: Brontype

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: RSS Feed
nl: RSS-feed

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Administrator
nl: Beheerder

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: About
nl: Over

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: More...
nl: Meer...

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Custom text
nl: Aangepaste tekst

en: Bulk operations
nl: Bulkbewerkingen

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Gradient
nl: Verloop

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Asc
nl: Oplopend

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Source entity
nl: Bronentiteit

en: With selection
nl: Met selectie

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Source feed
nl: Bron-feed

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Create new %type_name entities
nl: Nieuwe %type_name-entiteiten aanmaken

en: Content block
nl: Inhoudsblok
