Gradient Server (1.0.0-alpha11) - en to da translation catalogue (108 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: Categories
da: Kategorier

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: View
da: Vis

en: Updated
da: Opdateret

en: name
da: navn

en: User
da: Bruger

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Revisions
da: Versioner

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Authored by
da: Skrevet af

en: sources
da: kilder

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: Owner
da: Ejer

en: Table
da: Tabel

en: Anonymous
da: Anonym

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: source
da: kilde

en: Teasers
da: Smagsprøver

en: Sources
da: Kilder

en: Feed items
da: Feed-elementer

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Source type
da: Kildetype

en: Revert
da: Gendan

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Changed
da: Ændret

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Tabs
da: Faner

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: About
da: Om

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: More...
da: Mere...

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Created by
da: Oprettet af

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Gradient
da: Farveforløb

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: With selection
da: Handling

en: Source feed
da: Kilde-feed

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser
