Gradient Server (1.0.0-alpha8) - en to pt translation catalogue (102 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Categories
pt: Categorias

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: search
pt: buscar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Search for
pt: Buscar por

en: User
pt: Usuário

en: Imported
pt: Importado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Table
pt: Tabela

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Teasers
pt: Chamadas

en: Sources
pt: Fontes

en: Feed items
pt: Itens do feed

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Source
pt: Fonte

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Source type
pt: Tipo origem

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: News
pt: Notícias

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: More...
pt: Mais...

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Gradient
pt: Degradê

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Source entity
pt: Entidade de origem

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: Source feed
pt: Feed fonte

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: My Awesome Module
pt: Meu Módulo Incrível

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

en: There are no feeds yet.
pt: Ainda não existem feeds.
