Gradient Server (1.0.0-alpha9) - en to it translation catalogue (91 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subscribe
it: Registrati

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: search
it: ricerca

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Items
it: Elementi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Authored by
it: Creato da

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Table
it: Tabella

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Original
it: Originale

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Teasers
it: Anteprime

en: Sources
it: Sorgenti

en: Feed items
it: Elementi del feed

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Source
it: Sorgente

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Source type
it: Tipo di sorgente

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: More...
it: Ancora...

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: With selection
it: Con la selezione

en: Source feed
it: Feed di origine

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: My Awesome Module
it: Il mio fantastico modulo

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
