GraphQL (8.x-4.11) - en to tr translation catalogue (56 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Edit
tr: Düzenle

en: Message
tr: İleti

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Path
tr: Yol

en: Menu
tr: Menü

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Create
tr: Oluştur

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Published
tr: Yayında

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Owner
tr: Sahibi

en: String
tr: Dize

en: Order
tr: Sıralama

en: Operation
tr: İşlem

en: Limit
tr: Sınır

en: Entity
tr: Nesne

en: Document
tr: Belge

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Element
tr: Öğe

en: Route
tr: Yol

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Image style
tr: Resim stili

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Sorts
tr: Sıralamalar

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

en: Entity language
tr: Varlık dili
