GraphQL (8.x-4.8) - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Servers
hi: सर्वर

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Message
hi: संदेश

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Menu
hi: सूची

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Create
hi: बनाएँ

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Url
hi: URL

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Creation date
hi: निर्माण तारीख

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Conditions
hi: शर्तें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Order
hi: क्रम

en: Operation
hi: काम

en: Limit
hi: सीमा

en: Entity
hi: इकाई

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Identifier
hi: पहचान

en: About
hi: के बारे में

en: Route
hi: मार्ग

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Image style
hi: छवि शैली

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Entity label
hi: entity उपनाम
