GraphQL (8.x-4.8) - en to pt translation catalogue (64 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Article
pt: Artigo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Servers
pt: Servidores

en: Edit
pt: Editar

en: Message
pt: Mensagem

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: User
pt: Utilizador

en: Create
pt: Criar

en: Expanded
pt: Expandido

en: Date format
pt: Formato de data

en: Url
pt: URL

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Published
pt: Publicado

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Conditions
pt: Condições

en: Caching
pt: Armazenando em cache

en: Owner
pt: Proprietário

en: String
pt: Expressão

en: Order
pt: Ordem

en: Static
pt: Estático

en: Operation
pt: Operação

en: Validate
pt: Validar

en: Limit
pt: Limite

en: Entity
pt: Entidade

en: Schema
pt: Esquema

en: Document
pt: Documento

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en: Enable caching
pt: Permitir cache

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Add server
pt: Adicionar servidor

en: Server
pt: Servidor

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Element
pt: Elemento

en: Route
pt: Rota

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Bundle
pt: Pacote

en: Current user
pt: Utilizador atual

en: Menu links
pt: LIgações do menu

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: Entities
pt: Entidades

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Sorts
pt: Ordenar

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: Entity translation
pt: Tradução de entidade

en: Entity label
pt: Etiqueta da entidade

en: Entity language
pt: Idioma da entidade

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
pt: A imagem excede o tamanho máximo permitido e uma tentativa de redimensionamento falhou.

en: The resized image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and after resizing, the image size will be %widthx%height pixels.
pt: A imagem redimensionada é muito pequena. As dimensões mínimas são %dimensions pixels e após o redimensionamento, o tamanho da imagem será %widthx%height pixeis.

en: The image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and the image size is %widthx%height pixels.
pt: A imagem é muito pequena. As dimensões mínimas são %dimensions pixels e o tamanho da imagem é %widthx%height pixels.
