GraphQL Compose (2.0.0-beta10) - en to ru translation catalogue (70 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enabled
ru: Включено

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Path
ru: Путь

en: Section
ru: Раздел

en: Visible
ru: Видимый

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Comment
ru: Комментарий

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Fields
ru: Поля

en: Nodes
ru: Материалы

en: String
ru: Строка

en: Last
ru: Последний

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Integer
ru: Целое число

en: Operation
ru: Действие

en: Property
ru: Свойство

en: Hidden
ru: Скрытый

en: First
ru: Первый

en: Entity
ru: Сущность

en: Site information
ru: Информация о сайте

en: Schema
ru: Схема

en: The width of the image.
ru: Ширина изображения

en: The height of the image.
ru: Высота изображения

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: User status
ru: Статус пользователя

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Language code
ru: Код языка

en: Alias
ru: Синоним

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Sort direction
ru: Направление сортировки

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Boolean
ru: Логическое

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Custom settings
ru: Пользовательские настройки

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: Address country.
ru: Страна адреса.

en: Schema version
ru: Версия схемы

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: Layout ID
ru: ID схемы

en: The title of the link.
ru: Заголовок ссылки.

en: The URL of the link.
ru: URL ссылки.

en: Whether the user is active or blocked.
ru: Пользователь заблокирован или активен.

en: The description of the view.
ru: Описание представления.

en: Entity language
ru: Язык сущности

en: Raw output
ru: Необработанный вывод

en: You have no fields. Add some to your view.
ru: Поля отсутствуют. Добавьте в представление поля.

en: All field aliases must be unique
ru: Все синонимы поля должны быть уникальны

en: Use entities as row data.
ru: Использовать сущности как строку данных.

en: Use fields as row data.
ru: Использовать поля как данные строк.

en: Alias for @id
ru: Синоним для @id

en: Raw output for @id
ru: Необработанный вывод для @id

en: The language code.
ru: Код языка.
