GraphQL Compose (2.1.0-beta4) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: enabled
pt: ativado

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Path
pt: Caminho

en: Section
pt: Seção

en: Visible
pt: Visível

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Options
pt: Opções

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Comment
pt: Comentário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: items
pt: itens

en: Last
pt: Último

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Integer
pt: Inteiro

en: true
pt: verdadeiro

en: Operation
pt: Operação

en: Property
pt: Propriedade

en: Hidden
pt: Oculto

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Spanish
pt: Espanhol

en: First
pt: Primeiro

en: Entity
pt: Entidade

en: Site information
pt: Informações do site

en: The width of the image.
pt: A largura da imagem.

en: The height of the image.
pt: A altura da imagem.

en: on
pt: em

en: Reverse
pt: Reverter

en: User status
pt: Status do usuário

en: Information
pt: Informações

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Alias
pt: Apelido

en: Portuguese
pt: Português

en: Turkish
pt: Turco

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Field options
pt: Opções do campo

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Row
pt: Linha

en: Boolean
pt: Booleano

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: The size of the file in bytes.
pt: O tamanho do arquivo, em bytes.

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português (Brasil)

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: @name is required.
pt: @name é obrigatório.

en: Layout ID
pt: ID do layout

en: The title of the link.
pt: O título do link.

en: The URL of the link.
pt: A URL do link.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: Entity language
pt: Idioma da entidade

en: Raw output
pt: Saída bruta

en: You have no fields. Add some to your view.
pt: Você não tem nenhum campo. Inclua alguns em sua view.

en: All field aliases must be unique
pt: Todos os apelidos de campos devem ser exclusivos

en: Use entities as row data.
pt: Use entidades como dados de linha.

en: Use fields as row data.
pt: Use campos como dados de linha.

en: Alias for @id
pt: Apelido para @id

en: Raw output for @id
pt: Saída bruta para @id

en: Entity options
pt: Opções de entidade

en: Field row
pt: Linha do campo

en: The language code.
pt: O código do idioma.

en: The language name.
pt: O nome do idioma.
