GraphQL Compose (2.1.0-beta7) - en to it translation catalogue (78 entries)

en: enabled
it: attivato

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Path
it: Percorso

en: Section
it: Sezione

en: Visible
it: Visibile

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Options
it: Opzioni

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Comment
it: Commento

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: Nodes
it: Nodi

en: String
it: Testo

en: Last
it: Ultimo

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Integer
it: Intero

en: true
it: vero

en: Operation
it: Operazione

en: Property
it: Proprietà

en: Hidden
it: Nascosto

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: First
it: Primo

en: Entity
it: Entità

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: on
it: il

en: Reverse
it: Inverti

en: User status
it: Stato utente

en: Information
it: Informazioni

en: Float
it: Virgola mobile

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Turkish
it: Turco

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Field options
it: Opzioni campo

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Row
it: Riga

en: Boolean
it: Booleano

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: The size of the file in bytes.
it: La dimensione del file in bytes.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Custom settings
it: Impostazioni personalizzate

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: Layout ID
it: ID del layout

en: Whether the user is active or blocked.
it: Se l’utente sia attivo o bloccato.

en: The description of the view.
it: La descrizione della vista.

en: Entity language
it: Lingua dell'entità

en: Raw output
it: Output non elaborato

en: You have no fields. Add some to your view.
it: Non ci sono campi. Aggiungine alcuni alla vista.

en: All field aliases must be unique
it: Tutti gli alias dei campi devono essere univoci

en: Use entities as row data.
it: Utilizzare le entità come dati di riga.

en: Alias for @id
it: Alias per @id

en: Raw output for @id
it: Output non elaborato per @id

en: Entity options
it: Opzioni per le entità

en: Field row
it: Riga del campo

en: The language code.
it: Il codice della lingua.
