GraphQL Compose (2.1.0) - en to ro translation catalogue (72 entries)

en: enabled
ro: activat

en: Delete
ro: Șterge

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enabled
ro: Activat

en: Weight
ro: Greutate

en: Required
ro: Necesar

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Path
ro: Cale

en: Visible
ro: Vizibil

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Options
ro: Opţiuni

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Comment
ro: Comentariu

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Nodes
ro: Noduri

en: String
ro: Șir text

en: Last
ro: Ultimul

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Operation
ro: Operație

en: Property
ro: Proprietate

en: Hidden
ro: Ascuns

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: First
ro: Primul

en: Entity
ro: Entitate

en: Site information
ro: Informațiile site-ului

en: Reverse
ro: Inversează

en: User status
ro: Statusul utilizatorului

en: Information
ro: Informații

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Turkish
ro: Turcă

en: Sort direction
ro: Direcţie de sortare

en: Field options
ro: Opțiuni câmp

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: Row
ro: Rând

en: The name of the file.
ro: Numele fişierului.

en: The mime type of the file.
ro: Tipul Mime al fişierului.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: The size of the file in bytes.
ro: Mărimea fişierului în octeţi.

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Contextual filters
ro: Filtre contextuale

en: Layout ID
ro: ID-ul aspectului

en: Whether the user is active or blocked.
ro: Dacă utilizatorul este activ sau blocat.

en: The description of the view.
ro: Descrierea vizualizării.

en: Entity language
ro: Limba entității

en: Raw output
ro: Ieșire neprelucrată

en: You have no fields. Add some to your view.
ro: Nu aveți nici un câmp. Adăugați câteva vizualizării dumneavoastră.

en: All field aliases must be unique
ro: Toate alias-urile de câmp trebuie să fie unice

en: Use entities as row data.
ro: Utilizare entități ca date sursă pentru rânduri

en: Use fields as row data.
ro: Utilizare câmpuri ca date sursă pentru rânduri

en: Alias for @id
ro: Alias pentru @id

en: Raw output for @id
ro: Ieșire neprelucrată pentru @id

en: Entity options
ro: Opțiuni entitate

en: Field row
ro: Rândul câmpului

en: The language code.
ro: Codul limbii.
