GraphQL Core Schema (1.0.0) - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: User Login
ru: Вход пользователя

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: File
ru: Файл

en: No fields available
ru: Нет доступных полей

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Link Title
ru: Заголовок ссылки

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Page
ru: Страница

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Filter
ru: Фильтр

en: Revisions
ru: Редакции

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Method
ru: Метод

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: Rows
ru: Строки

en: Filters
ru: Фильтры

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Result
ru: Результат

en: Limit
ru: Предел

en: Entity
ru: Сущность

en: Object
ru: Объект

en: Enabled fields
ru: Включённые поля

en: Sort
ru: Сортировка

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Call method
ru: Метод для вызова

en: Route
ru: Маршрут

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Debugging
ru: Отладка

en: Metatags
ru: Мета-теги

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: The entity type.
ru: Тип сущности.

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: The user ID.
ru: ID пользователя.

en: The title of the link.
ru: Заголовок ссылки.

en: The URL of the link.
ru: URL ссылки.

en: Langcode
ru: Код языка

en: Enabled entity types
ru: Включённые типы сущностей
