GraphQL Core Schema (1.0.9) - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: User Login
uk: Користувач

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: File
uk: Файл

en: No fields available
uk: Доступні поля відсутні

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Link Title
uk: Заголовок посилання

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Filter
uk: Фільтр

en: Revisions
uk: Редакції

en: Sort order
uk: Впорядкування

en: Media
uk: Медіа

en: Todo
uk: Завдання

en: Method
uk: Спосіб

en: Link URL
uk: URL-адреса посилання

en: Rows
uk: Рядки

en: Filters
uk: Фільтри

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Result
uk: Результат

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Entity
uk: Сутність

en: Object
uk: Об'єкт

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Route
uk: Маршрут

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Debugging
uk: Зневадження

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Executable
uk: Виконуваний

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Rendered output
uk: Візуалізоване виведення

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Display ID
uk: ID дисплею

en: The entity type.
uk: Тип сутності.

en: Contextual filters
uk: Контекстні фільтри

en: The user ID.
uk: ID користувача.

en: The title of the link.
uk: Заголовок посилання.

en: The URL of the link.
uk: URL-адреса посилання.

en: Langcode
uk: Код мови

en: Enabled entity types
uk: Увімкнені типи сутностей
