GridStack (8.x-2.12-rc4) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Icon
fr: Icône

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Main settings
fr: Paramètres généraux

en: Configure
fr: Configurer

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Width
fr: Largeur

en: Range
fr: Intervalle

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Color
fr: Couleur

en: Attributes
fr: Attributs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Provider
fr: Fournisseur

en: top
fr: haut

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Revert
fr: Rétablir

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Deleting
fr: Suppression

en: Installed
fr: Installé

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Form
fr: Formulaire

en: Skin
fr: Habillage

en: UI
fr: Interface

en: Column
fr: Colonne

en: Margin
fr: Marge

en: selected
fr: sélectionné

en: Variants
fr: Variantes

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Optimized
fr: Optimisé

en: Help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Wrapper
fr: Enveloppe (wrapper)

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: One column
fr: Une colonne

en: Master
fr: Principal

en: Three columns
fr: Trois colonnes

en: Captions
fr: Légendes

en: No classes
fr: Pas de classe

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: The optionsets order has been updated.
fr: L'ordre des jeux d'options a été mis à jour.

en: Reverting
fr: Rétablissement

en: Update widget
fr: Mettre à jour le widget

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: Opening media library.
fr: Ouverture de la médiathèque.

en: Removing @label.
fr: Retirer @label.

en: Adding selection.
fr: Ajout de la sélection.

en: Added one media item. | Added @count media items.
fr[0]: Un élément média ajouté.
fr[1]: @count éléments média ajoutés.

en: Media has been removed.
fr: Le média a été supprimé.
