Group (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (149 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Delete group
ja: グループの削除

en: Administration
ja: 管理

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: n/a
ja: 利用不可

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Group ID
ja: グループID

en: Title field label
ja: タイトルフィールドのラベル

en: Revisions
ja: リビジョン

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Nodes
ja: ノード

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Members
ja: メンバー

en: group
ja: グループ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Add group
ja: グループの追加

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Manual
ja: 手動

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Permissions
ja: 権限

en: Installed
ja: インストール済み

en: Scope
ja: スコープ

en: Date created
ja: 作成日時

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Edit member
ja: メンバーを編集する

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Apply
ja: 適用

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Permission
ja: 権限

en: Language code
ja: 言語コード

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: Group node
ja: グループノード

en: Provided by
ja: 提供

en: Available
ja: 利用可能

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: Offset
ja: オフセット

en: Joined
ja: 登録日

en: Delete node
ja: ノードの削除

en: Member
ja: メンバー

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Admin
ja: 管理者

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: Created on
ja: 作成日

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: Group nodes
ja: グループノード

en: Group types
ja: グループタイプ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Edit group roles
ja: グループの役割の編集

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Add member
ja: メンバーを追加

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Add new entity
ja: エンティティーを追加

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: Filter by plugin
ja: プラグインでフィルター

en: Group permissions
ja: グループ権限

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: All entities
ja: 全てのエンティティ

en: Remove member
ja: メンバーを削除する

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Edit %label
ja: %label を編集

en: Content label
ja: コンテンツのラベル

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: Add existing content
ja: 既存のコンテンツを追加する

en: Outsider
ja: 部外者

en: Group Node
ja: グループノード

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: Access group node overview
ja: グループノードの一覧にアクセス

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Set available content
ja: 利用可能なコンテンツの設定

en: Enables the administration theme for editing groups, members, etc.
ja: グループやメンバーの編集で管理テーマを使えるようにする

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: group types
ja: グループタイプ

en: Plugin used
ja: 使用されているプラグイン

en: View member
ja: メンバーを見る

en: No members available.
ja: メンバーはいません。

en: View relation
ja: 関連を見る

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のメンバー

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のノード

en: The title of the node to add to the group
ja: グループに追加するノードのタイトル

en: Group node (@type)
ja: グループノード（@type）

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。

en: The user you want to make a member
ja: メンバーにしたいユーザー
