Group (2.2.1) - en to uk translation catalogue (107 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Delete group
uk: Видалити групу

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: n/a
uk: н/д

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Group ID
uk: ID групи

en: Title field label
uk: Мітка поля заголовку

en: Revisions
uk: Редакції

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Nodes
uk: Матеріали

en: groups
uk: групи

en: Owner
uk: Власник

en: Members
uk: Учасники

en: group
uk: група

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: Add group
uk: Додати групу

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Manual
uk: Вручну

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Reference
uk: Посилання

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Installed
uk: Встановлено

en: Scope
uk: Область

en: Date created
uk: Дата створення

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Group settings
uk: Параметри групи

en: Join group
uk: Приєднатися до групи

en: Leave group
uk: Вийти з групи

en: Group roles
uk: Ролі групи

en: Permission
uk: Повноваження

en: Language code
uk: Код мови

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
uk: @type: %title видалено редакцію %revision.

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Group node
uk: Матеріал групи

en: Provided by
uk: Забезпечується

en: Available
uk: Доступно

en: Member
uk: Учасник

en: Add @type
uk: Додати тип @type

en: Save permissions
uk: Зберегти повноваження

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Admin
uk: Адмін

en: Applies to
uk: Застосовується до

en: Add new content
uk: Додати новий матеріал

en: Created on
uk: Дата створення

en: Config
uk: Конфіґурація

en: @type %title has been created.
uk: @type %title було успішно створено.

en: @type %title has been updated.
uk: @type %title було успішно оновлено.

en: Group types
uk: Типи матеріалів групи

en: Add @name
uk: Додати @name

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Edit group roles
uk: Редагувати ролі груп

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
uk: Редакцію @type %title від %revision-date видалено.

en: Delete earlier revision
uk: Видалити попередню редакцію

en: Access settings
uk: Налаштування доступу

en: Add member
uk: Додати учасника

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
uk: Неприпустима машино-читабельна назва. Введіть назву, що відрізняється від %invalid.

en: Group type
uk: Тип групи

en: Edit permissions
uk: Редагувати повноваження

en: Filter by plugin
uk: Фільтр за плаґіном

en: The unique ID of the group.
uk: Унікальний ідентифікатор групи.

en: Group membership
uk: Участь у групах

en: Individual
uk: Індивідуальний

en: Edit %label
uk: Редагувати %label

en: Plugin configuration
uk: Конфігурація плаґіна

en: Group role
uk: Групова роль

en: Outsider
uk: Аутсайдер

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Whether a new revision should be created by default
uk: Чи за замовчуванням має створюватися нова редакція

en: Use admin theme
uk: Використовувати адміністративну тему

en: View entity
uk: Переглянути сутності

en: Adds users to groups as members.
uk: Додає користувачів до груп як учасників.

en: Install plugin
uk: Встановити плагін
