Group (3.2.0) - en to id translation catalogue (95 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Delete group
id: Hapus grup

en: Administration
id: Administrasi

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: n/a
id: t/t

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Group ID
id: ID Grup

en: Title field label
id: Label bidang judul

en: Revisions
id: Revisi

en: URL alias
id: Alias URL

en: Nodes
id: Node

en: groups
id: Grup

en: Owner
id: Pemilik

en: Members
id: Anggota

en: group
id: grup

en: Anonymous
id: Anonim

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Install
id: Instal

en: Edit group
id: Ubah grup

en: Add group
id: Tambah grup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Group members
id: Anggota grup

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Manual
id: Petunjuk

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Reference
id: Referensi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Installed
id: Terinstal

en: Scope
id: Lingkup

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Apply
id: Terapkan

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Leave group
id: Keluar dari kelompok

en: Group roles
id: Peran dalam kelompok

en: Permission
id: Kewenangan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Available
id: Ketersediaan

en: Offset
id: Letak

en: Joined
id: Bergabung

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Admin
id: Administrator

en: Add new content
id: Tambahkan konten baru

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
id: Revisi %revision-date untuk @type %title sudah dihapus.

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: Asc
id: Urutan turun

en: Edit %label
id: Ubah %label

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Whether a new revision should be created by default
id: Apakah revisi baru harus dibuat secara default
