Group (3.2.0) - en to tr translation catalogue (104 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Delete group
tr: Grubu sil

en: Administration
tr: Yönetim

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Title field label
tr: Başlık alanı etiketi

en: Revisions
tr: Sürümler

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Members
tr: Üyeler

en: group
tr: grup

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Reference
tr: Kaynak

en: Permissions
tr: İzinler

en: Installed
tr: Kurulu

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Permission
tr: İzinler

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Available
tr: Mevcut

en: Edit node
tr: Düğümü düzenle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Joined
tr: Katıldı

en: Delete node
tr: Düğümü sil

en: Member
tr: Üye

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Save permissions
tr: İzinleri kaydet

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Admin
tr: Yönetim

en: Add new content
tr: Yeni içerik ekle

en: Config
tr: Yapılandırma

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Group types
tr: Grup türleri

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: Delete earlier revision
tr: Eski sürümü sil

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: Group type
tr: Grup türü

en: Edit permissions
tr: İzinleri düzenle

en: Filter by plugin
tr: Eklentiye göre süz

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Edit %label
tr: %label etiketini düzenle

en: Group type ID
tr: Grup türü ID'si

en: Save group type
tr: Grup türünü kaydet

en: Delete group type
tr: Grup türünü sil

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği
