Group (8.x-1.0-beta4) - en to pt translation catalogue (128 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Audience
pt: Público

en: Administration
pt: Administração

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: View
pt: Mostrar

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Error
pt: Erro

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Group ID
pt: ID de Grupo

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Nodes
pt: Nós

en: groups
pt: grupos

en: Owner
pt: Proprietário

en: Members
pt: Membros

en: group
pt: grupo

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Date created
pt: Data de criação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Edit member
pt: Editar membro

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Join group
pt: Aderir ao grupo

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Group roles
pt: Papéis do grupo

en: Permission
pt: Permissão

en: Group node
pt: Nó de grupo

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Are you sure you want to delete the group %name?
pt: Tem a certeza que quer eliminar o grupo %name?

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Joined
pt: Membro desde

en: Delete node
pt: Eliminar nó

en: Member
pt: Membro

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Delete relation
pt: Eliminar relação

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Applies to
pt: Aplica-se a

en: Created on
pt: Criado em

en: Group nodes
pt: Nós do grupo

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Edit group roles
pt: Editar perfis do grupo

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Add member
pt: Adicionar membro

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Create node
pt: Criar nó

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: The unique ID of the group.
pt: ID exclusiva do grupo.

en: Administer group
pt: Administrar grupo

en: Group content
pt: Conteúdo de grupo

en: Group content type
pt: Tipo de conteúdo de grupo.

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Master
pt: Principal

en: Group membership
pt: Agrupar inscrição

en: Create @type
pt: Criar @type

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Related entities
pt: Entidades relacionadas

en: Content label
pt: Etiqueta do conteúdo

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: Delete the group
pt: Eliminar o grupo

en: The URL of the group.
pt: O URL do grupo.

en: Group role
pt: Perfil no Grupo

en: Group type ID
pt: ID do tipo de grupo

en: Outsider
pt: Externo

en: Add group type
pt: Adicionar tipo de grupo

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
pt: Adiciona %type content para grupos públicos e privados.

en: Adds users to groups as members.
pt: Adicionar utilizadores aos membros do grupo

en: @entity_type group content
pt: @entity_type agrupar conteúdo

en: Group content @entity_type
pt: Conteúdo de grupo @entity_type

en: group content item
pt: Agrupar item de conteúdo

en: This text will be displayed on the <em>Add group</em> page.
pt: Este texto vai ser mostrado na <em> Adicione grupo</em> página.

en: No members available.
pt: Nenhum membro disponível.

en: Member account
pt: Conta de membro

en: View relation link
pt: Ver link de relação

en: Link to Group content
pt: Link para o conteúdo do grupo

en: View relation
pt: Ver relação

en: Edit relation link
pt: Editar link de relação

en: Link to edit Group content
pt: Link para editar o conteúdo do Grupo

en: Content relation
pt: Relação de conteúdo

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
pt: {{ arguments.gid|placeholder }} membros
