Group Content Menu (3.0.5) - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: disabled
ja: 無効

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Label
ja: ラベル

en: Add
ja: 追加

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Menus
ja: メニュー

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Translate
ja: 翻訳

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Parent link
ja: 親リンク

en: Provide a menu link
ja: メニューリンクを生成

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Enable @title menu link
ja: @title メニューリンクを有効にする

en: logged in users only
ja: ログイン中ユーザーのみ

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ja: ウェイトの軽いメニューリンクは、よりウェイトの重いリンクの前に表示されます。

en: Maximum number of levels
ja: 最大レベル数

en: Menu levels
ja: メニューの階層

en: Initial menu level
ja: 初期のメニュー階層

en: The menu will only be visible if the menu item for the current page is at or below the selected starting level. Select level 1 to always keep this menu visible.
ja: 現在のページのメニューアイテムが選択した開始階層以下の場合にだけ、メニューが表示されます。階層に 1 を選択すると、常にこのメニューが表示されます。

en: Maximum number of menu levels to display
ja: 表示するメニューの最大レベル数

en: The maximum number of menu levels to show, starting from the initial menu level. For example: with an initial level 2 and a maximum number of 3, menu levels 2, 3 and 4 can be displayed.
ja: 表示するメニュー階層の最大数で、最初のメニューの階層から始まります。例: 最初の階層が 2 で最大数が 3 の場合は、メニュー階層 2 および 3、4 が表示されます。

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ja: メニューリンクがありません。<a href=":url">リンクを追加する</a>。

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ja: 匿名ユーザーのための<q>ログイン</q>

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: Theme hook suggestion
ja: テーマのフック候補

en: A boolean indicating the published state.
ja: 公開状態の論理値です。

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。

en: Expand all menu items
ja: 全てのメニューアイテムを展開

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
ja: 子の展開についての各メニューリンクのオプションを上書きし、代わりにメニューツリー全体を展開して表示します。

en: Indicates the workspace that this revision belongs to.
ja: このリビジョンが含まれているワークスペースを示しています。
