gText (9.0.3) - en to id translation catalogue (21 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Save
id: Simpan

en: Source string
id: Untai sumber

en: Replace
id: Tiban

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Save translations
id: Simpan terjemahan

en: String contains
id: String berisi

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
id: Biarkan kosong untuk menunjukkan semua untai. Pencariannya peka huruf besar/kecil.

en: Text group
id: Kelompok teks

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
id: Terkirim HTML yang tidak dibolehkan: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
id: Ada pengiriman terjemahan dengan HTML yang tidak dibolehkan: %string

en: Filter translatable strings
id: Filter string yang dapat diterjemahkan

en: Singular form
id: Bentuk tunggal

en: Plural form
id: Bentuk jamak

en: The strings have been saved.
id: String-string sudah disimpan.

en: In Context
id: Dalam Konteks

en: First plural form | @count. plural form
id[0]: Bentuk jamak pertama
id[1]: @count. bentuk jamak

en: Source string (@language)
id: String sumber (@language)

en: Built-in English
id: Bahasa Inggris bawaan

en: Translated string (@language)
id: String yang diterjemahkan (@language)

en: Plural variants
id: Variasi plural
