gText (9.0.7) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save
it: Salva

en: Filter
it: Filtra

en: Source string
it: Testo di origine

en: Replace
it: Sostituzione

en: Plural
it: Plurale

en: Multilingual
it: Multilingue

en: not set
it: non impostato

en: Save translations
it: Salva le traduzioni

en: String contains
it: Il testo contiene

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
it: Lascia vuoto per mostrare tutte le stringhe. La ricerca distingue maiuscole e minuscole.

en: Text group
it: Gruppo di testo

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
it: Il testo inserito contiene codice HTML non consentito: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
it: Si è tentato l'inserimento di una traduzione contenente HTML non consentito: %string

en: Filter translatable strings
it: Filtra le stringhe traducibili

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Plural form
it: Forma plurale

en: The strings have been saved.
it: Le stringhe sono state salvate.

en: In Context
it: Nel contesto

en: First plural form | @count. plural form
it[0]: Prima forma plurale
it[1]: @count. forma plurale

en: Source string (@language)
it: Stringa di origine (@language)

en: Translated string (@language)
it: Stringa tradotta (@language)

en: Plural variants
it: Varianti plurali
