Translate Drupal with GTranslate (8.x-1.14) - en to hu translation catalogue (24 entries)

en: Multilingual
hu: Többnyelvű

en: Accessibility
hu: Akadálymentesség

en: Analytics
hu: Elemzés

en: General Configuration
hu: Általános beállítások

en: Look
hu: Megtekintés

en: Flag Size
hu: Zászló mérete

en: Open translated page in a new window
hu: Lefordított oldalak új ablakba

en: Language Configuration
hu: Nyelvi beállítások

en: Main Language
hu: Fő nyelv

en: Your sites main language
hu: A webhelyek fő nyelve

en: GTranslate Resources
hu: GTranslate erőforrások

en: Manage GTranslate settings
hu: GTranslate beállítások módosítása

en: Uses Google power to translate your website.
hu: A webhely lefordítása a <em>Google Translate</em> segítségével.

en: Configure GTranslate
hu: GTranslate beállítása

en: Able to configure GTranslate settings
hu: GTranslate beállítások módosítására képes

en: GTranslate Settings
hu: GTranslate beállítások

en: Select the look of the module
hu: A modul kinézetének kiválasztása

en: Sub-directory URL structure
hu: Alkönyvtár URL-szerkezete

en: Example: http://example.com/<b>ru</b>/. This feature is available only in paid plans: <a href="https://gtranslate.io/?xyz=1002#pricing" target="_blank">https://gtranslate.io/#pricing</a>
hu: Például: „https://pelda.hu/<strong>ru</strong>/”. Ez a lehetőség csak <a href="https://gtranslate.io/?xyz=1002#pricing" target="_blank">előfizetéssel</a> vehető igénybe.

en: Sub-domain URL structure
hu: Aldomén URL-szerkezete

en: Example: http://<b>es.</b>example.com/. This feature is available only in paid plans: <a href="https://gtranslate.io/?xyz=1002#pricing" target="_blank">https://gtranslate.io/#pricing</a>
hu: Például: „https://<strong>es</strong>.pelda.hu/”. Ez a lehetőség csak <a href="https://gtranslate.io/?xyz=1002#pricing" target="_blank">előfizetéssel</a> vehető igénybe.

en: Select the flag size
hu: Zászló méretének kiválasztása

en: The translated page will appear in a new window
hu: A lefordított oldal új ablakban fog megjelenni

en: If you have Google Analytics _gaq code on your site you can enable this which will allow you to see translation events in Google Analytics -&gt; Content -&gt; Event Tracking.
hu: Ha <em>Google Analytics</em> <code>_gaq</code> követőkód van használatban a webhelyen, akkor itt engedélyezhető, hogy a fordítási események megjelenjenek a Google Analytics -&gt; Tartalom -&gt; Eseménykövetés menüpont alatt.
