Guidelines (1.0.4) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Revisions
fr: Versions

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Terms
fr: Termes

en: Optional
fr: Facultatif

en: Full
fr: Complet

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Switch
fr: Changer

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Sort
fr: Trier

en: Machine name
fr: Nom système

en: Guidelines
fr: Directives

en: About
fr: À propos

en: Target
fr: Cible

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Weight value must be numeric.
fr: Le poids doit être numérique.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: Guideline
fr: Règle

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: The parents of this term.
fr: Les parents de ce terme.

en: No items.
fr: Aucun élément.

en: Back to content editing
fr: Revenir à la modification du contenu

en: Leave preview?
fr: Quitter l'aperçu ?

en: Leave preview
fr: Quitter l'aperçu

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
fr: Quitter la pré-visualisation entraînera la perte des changements non-enregistrés. Êtes-vous sûr(e) de vouloir quitter la pré-visualisation ?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
fr: CTRL + clic gauche empêchera cette fenêtre de dialogue de s'ouvrir et ouvrira le lien cliqué.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions
