Guidelines (1.0.4) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: root
id: akar

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Custom
id: Tersuai

en: Revisions
id: Revisi

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Optional
id: Pilihan

en: Full
id: Penuh

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Switch
id: Alihkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Sort
id: Urutkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Relations
id: Relasi

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Weight value must be numeric.
id: Nilai berat urutan harus merupakan angka.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Preview before submitting
id: Pratayang sebelum disimpan

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: The parents of this term.
id: Induk dari istilah ini.

en: Back to content editing
id: Kembali ke pengeditan konten

en: Leave preview?
id: Tinggalkan pratinjau?

en: Leave preview
id: Tinggalkan pratinjau

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan
