Guidelines (1.0.4) - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Terms
it: Termini

en: Optional
it: Opzionale

en: Full
it: Completo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Switch
it: Cambia

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Sort
it: Ordinamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Relations
it: Relazioni

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Weight value must be numeric.
it: Il valore del peso deve essere numerico.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Preview before submitting
it: Visualizza un'anteprima prima di salvare il contenuto

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: The parents of this term.
it: I genitori di questo termine.

en: Back to content editing
it: Torna alla modifica del contenuto

en: Leave preview?
it: Lasciare l'anteprima?

en: Leave preview
it: Lasciare anteprima

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
it: Lasciando l'anteprima i cambiamenti non saranno salvati. Vuoi veramente lasciare l'anteprima?

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
