Guidelines (1.0.4) - en to ru translation catalogue (65 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Images
ru: Изображения

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Edit
ru: Редактировать

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: root
ru: корень

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: View
ru: Просмотр

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Custom
ru: Собственная

en: Revisions
ru: Редакции

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Items
ru: Элементы

en: Authored by
ru: Автор

en: Terms
ru: Термины

en: Optional
ru: Необязательно

en: Full
ru: Полный

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Switch
ru: Переключить

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Sort
ru: Сортировка

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Guidelines
ru: Рекомендации

en: About
ru: Информация

en: Target
ru: Цель

en: Relations
ru: Отношения

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Weight value must be numeric.
ru: Значение веса должно быть числом.

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Preview before submitting
ru: Предпросмотр перед сохранением

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: The parents of this term.
ru: Родители данного термина.

en: Back to content editing
ru: Вернуться к редактированию содержимого.

en: Leave preview?
ru: Оставить предпросмотр?

en: Leave preview
ru: Оставить предпросмотр

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
ru: Выход из предварительного просмотра приведет к потере несохраненных изменений. Вы уверены, что хотите оставить предварительный просмотр?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
ru: CTRL+щелчок левой кнопкой мыши не позволит отобразить это диалоговое окно и перейти к нажатой ссылке.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Create new %type_name entities
ru: Создать сущности %type_name
