Guidelines (1.0.5) - en to fa translation catalogue (47 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: Weight
fa: وزن

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: View
fa: مشاهده

en: ID
fa: شناسه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Custom
fa: سفارشی

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Full
fa: کامل

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: Revision
fa: نسخه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Target
fa: مقصد

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Weight value must be numeric.
fa: مقدار وزن باید عدد باشد.

en: Preview before submitting
fa: پیش‌نمایش قبل از ارسال

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Weight for @title
fa: وزن @title
