HMS Field (8.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (10 entries)

en: On
de: An

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Off
de: Aus

en: Input format
de: Eingabeformat

en: About
de: Über

en: Display format
de: Anzeigeformat

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Field types
de: Feldtypen

en: Natural language
de: Natürliche Sprache

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.
