HMS Field (8.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (10 entries)

en: On
uk: Увімкнено

en: Format
uk: Формат

en: Separator
uk: Розділювач

en: Off
uk: Вимкнено

en: Input format
uk: Формат вводу

en: About
uk: Про модуль

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Field types
uk: Типи полів

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.
