Homebox - Individual user dashboards (2.0.0-alpha0) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Lista

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Block
pt: Bloco

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Role
pt: Papel

en: Option
pt: Opção

en: Close
pt: Fechar

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Blocks
pt: Blocos

en: Save blocks
pt: Salvar blocos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Columns
pt: Colunas

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Visible menu item
pt: Item de menu visível

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região do bloco @block

en: Place block
pt: Inserir bloco

en: Filter by block name
pt: Filtrar por nome de bloco

en: Enter a part of the block name to filter by.
pt: Digite uma parte do nome do bloco para filtrar.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: No blocks available.
pt: Nenhum bloco disponível.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: @langname revisions for %title
pt: Revisões de @langname para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: @label (disabled)
pt: @label (desativado)
