Homebox - Individual user dashboards (2.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Lista

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Region
pt: Região

en: Created
pt: Criado

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Filter
pt: Filtro

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Criado por

en: General
pt: Geral

en: Role
pt: Grupo

en: Close
pt: Fechar

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Blocks
pt: Blocos

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Path is required.
pt: O caminho é obrigatório.

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Broken
pt: Danificado

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região para o bloco @block

en: Place block
pt: Colocar bloco

en: Filter by block name
pt: Filtrar por nome de bloco

en: Enter a part of the block name to filter by.
pt: Escreva uma parte do nome do bloco para filtrar.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: No blocks available.
pt: Sem blocos disponíveis.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter o conteúdo compartilhado entre as traduções

en: @label (disabled)
pt: @label (desativada)
