Homebox - Individual user dashboards (2.0.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: List
hi: सूची

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: General
hi: सामान्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Close
hi: बंद करे

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Save blocks
hi: ब्लॉकों को संरक्षित करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Weight for @block block
hi: @block ब्लॉक के लिए वजन

en: Region for @block block
hi: @block ब्लॉक के लिए क्षेत्र

en: Place block
hi: प्लेस ब्लॉक

en: Filter by block name
hi: ब्लॉक के नाम से फ़िल्टर कऱे

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: No blocks available.
hi: कोई ब्लॉकों उपलब्ध नहीं
