Homebox - Individual user dashboards (2.0.0-alpha2) - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: List
id: Daftar

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Region
id: Wilayah

en: Layout
id: Tata letak

en: Created
id: Dibuat

en: Add content
id: Tambah konten

en: Block
id: Blok

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: General
id: Umum

en: Role
id: Peran

en: Close
id: Tutup

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Blocks
id: Blok

en: Save blocks
id: Simpan blok

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Broken
id: Rusak

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Weight for @block block
id: Bobot blok @block

en: Region for @block block
id: Wilayah untuk blok @block

en: Place block
id: Tempatkan block

en: Filter by block name
id: Filter berdasarkan nama blok

en: Enter a part of the block name to filter by.
id: Masukkan bagian dari nama blok yang akan difilter.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: No blocks available.
id: Tidak ada blok yang tersedia.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: @label (disabled)
id: @label (dinonaktifkan)
