Homebox - Individual user dashboards (2.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Region
fr: Région

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Block
fr: Bloc

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: General
fr: Général

en: Role
fr: Rôle

en: Close
fr: Fermer

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Blocks
fr: Blocs

en: Save blocks
fr: Enregistrer les blocs

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Broken
fr: Brisé

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Add a block
fr: Ajouter un bloc

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Custom title
fr: Titre personnalisé

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: Region for @block block
fr: Région du bloc @block

en: Place block
fr: Positionner un bloc

en: Filter by block name
fr: Filtrer par nom de bloc

en: Enter a part of the block name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du bloc pour filtrer.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: No blocks available.
fr: Aucun bloc disponible.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: @label (disabled)
fr: @label (désactivé)
