HTMX (1.3.0) - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Category
tr: Kategori

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Label
tr: Etiket

en: Event
tr: Olay

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: From
tr: Kimden

en: Throttle
tr: Kısıtlama

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Delay
tr: Gecikme

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Target
tr: Hedef

en: Administration theme
tr: Yönetim teması

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Add a block
tr: Blok ekle

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: Enter 0 for no limit.
tr: Sınır koymamak için 0 değerini girin.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
tr: Bu blok eşgörünümü için benzersiz bir ad. Alfasayısal olmalı ve alt çizgiyle ayrılmalıdır.

en: Filter by block name
tr: Blok adına göre süz

en: Enter a part of the block name to filter by.
tr: Süzme ölçütü olarak blok adının bir parçasını girin.

en: Visibility Conditions
tr: Görünürlük Koşulları

en: Visibility Condition
tr: Görünürlük Koşulu

en: Show for the listed pages
tr: Listelenen sayfalar için göster

en: Hide for the listed pages
tr: Listelenen sayfalar için gizle

en: The contextual filter values are provided by the URL.
tr: Bağlamsal filtre değerleri URL tarafından sağlanır.

en: No blocks available.
tr: Kullanılabilir blok yok.

en: Use the administration theme when rendering the view page
tr: Bu görünüm sayfasını oluştururken yönetim temasını kullan

en: Yes (admin path)
tr: Evet (yönetici yolu)

en: Use the administration theme when rendering this display.
tr: Bu gösterimi oluştururken yönetim temasını kullan.

en: Use the administration theme
tr: Yönetim temasını kullanın

en: Paths starting with "@admin" always use the administration theme.
tr: "@admin" ile başlayan yollar her zaman yönetim temasını kullanır.
